Vit sau dex la mental ?

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

În fiecare săptămână putem face jocul mai bun. Dacă ai sugestii pentru joc asteptam sa le impartasesti cu noi Sugestii

• Vit sau dex la mental ?

Am avut o conversatie contradictorie cu cineva si as dori o alta opinie ca sa ma lamuresc si eu.

ibb.co/g5iD3y

Dex sau Vit la mental pt dmg mai mare?

Conform metin2wiki , statusul la vit si dex e cam asa wiki.metin2.ro/index.php?title…3623#Valoare_eschiv.C4.83

Acolo scrie clar ca la vit e asa:

Vitalitatea
      Vitalitatea (VIT, din lb.engleză vitality) stabilește punctele de viață, regenerarea punctelor de viață precum și apărarea.

Fiecare punct de Vitalitate crește apărarea cu 1 unitate;
      Fiecare punct de Vitalitate crește punctele de viață cu 40 unități;
      La fiecare 3 puncte de Vitalitate crește valoarea Apărării Magice cu 1 unitate;

iar la dex e asa:

Dexteritatea/Mobilitatea (DEX din lb.engleză dexterity) influențează Paguba medie, Paguba competenței și valoarea Eschivei.

Tot al treilea punct de Dexteritate crește valoarea eschivei cu 1 ( până la valoarea 90 a DEX-ului, apoi tot la al 5-lea punct)
      Tot al treilea punct de Dexteritate crește valoarea Pagubei medii
      Tot al treilea punct de Dexteritate crește valoarea Pagubei competenței
      Tot al doilea punct de Dexteritate crește valoarea atacului cu 1 (în cazul Ninja)

Deci , difera cumva bonusurile aici sau imi scapa mie ceva? Stiu ca majoritatea isi pun vit pt Pv mai mult dar ajuta si la atac ?
    • Constructia unui caracter,depinde in mare parte de constructia serverului,status,iteme,val de baza ale fiecarui char,etc. Nu am jucat mental,dar din ce am vazut pe 2 maini se prefera dex-ul,pt skill-uri,iar pe sabie se merge cu Vit-ul,probabil pt regenerarea pv-ului.
      Intreaba unii din jucatorii vechi ai sv-ului,care joaca war de mult timp (asta daca vor dori sa iti raspunda) :))
    • Pe mental iti recomand vit.
      Dex-ul creşte dmg-ul dar îl creşte foarte puțin (undeva la 45-50 dmg la 5k dați, deci cam un 1% creşte la 12 dex)
      Vitalitatea oferă doar pv.
      12 vit sunt 480 pv în plus. Dacă ai şi pe armă şi pe scut, scoți 1k în plus la pv.
      Tu poți alege ce vrei, dar pe viitor, un sfat iți dau. mai bine decat sa intrebi lucruri ca asta pe forum, mai bine incerci sa testezi singur, si vezi tu cu ochii tai cum sta treaba.
      P.S Nu sunt 100% sigur, dar parca aşa este si pe official.
    • InfraRed wrote:

Pe mental iti recomand vit.
      Dex-ul creşte dmg-ul dar îl creşte foarte puțin (undeva la 45-50 dmg la 5k dați, deci cam un 1% creşte la 12 dex)
      Vitalitatea oferă doar pv.
      12 vit sunt 480 pv în plus. Dacă ai şi pe armă şi pe scut, scoți 1k în plus la pv.
      Tu poți alege ce vrei, dar pe viitor, un sfat iți dau. mai bine decat sa intrebi lucruri ca asta pe forum, mai bine incerci sa testezi singur, si vezi tu cu ochii tai cum sta treaba.
      Am testat cu sabie de lvl 1 doar cu dex si doar cu vit dar nu se cunoaste asa. Am intrebat ca am mai auzit playeri pe server ce aberau ca vitalitatea creste dmg-ul la mental si poate am zis ca poate sunt eu prost si o fi ceva schimbat la server ... Eu prefer mai mult dmg decat pv pt batai generale. Pv-ul e bun la 1v1 cand orice hit conteaza , de asemenea si reflectie atac pe scut in loc de dex sau vit (la 1-1 ) . Acum fiecare joaca dupa cum prefera.
    • Reflecția aici nu cred că este cum este pe official.
      Cu full reflecție pe tine 30% ( 15 armură, 10 scut, 5 onix) "reflectezi" aproximativ 76-77 dmg primit pe hit de la adversar.Şi nu dai reflectie la toate hiturile primite...
      Si crede-ma ca e greu sa gasesti armura cu 15reflecție full 5/5.
      Deci, şi la generală si la 1-1 te sfatuiesc sa alegi vit.Si pe armura daca vrei 5/5, alege daune, nu reflectie.